Znane z historii, widziane w kościele – naczynia liturgiczne

Głęboka symbolika naczyń liturgicznych sięga dawnych czasów, których obrzędy i funkcjonalność sięgają do dziś. W tym właśnie tkwi fenomen tych kościelnych akcesoriów. 

Znajomy kielich 

Kielich mszalny kojarzony jest z obrazem Jezusa Chrystusa, który podczas ostatniej wieczerzy dzielił się zawartym z nim winem ze swoimi współtowarzyszami. Myśl o wydarzeniach tamtej nocy, w każdym chrześcijaninie wzbudza wiele emocji, dlatego to naczynie ma również ogromne znaczenie w życiu kościoła. Obecnie kielich mszalny składa się czary, która najczęściej jest urozmaicona bogactwem złota lub kamieni szlachetnych; stopki, oraz łączącego je trzonku. Jako naczynie liturgiczne utrzymywane powinno być w czystości i starannie przechowywane, co widoczne jest podczas każdej uroczystości liturgicznej, kiedy kapłan wyciąga kielich z Tabernakulum, a po skończonym obrzędzie komunii świętej, starannie poleruje go delikatną, białą chusteczką. 

Naczynia liturgiczne, które warto znać 

Naczynia liturgiczne https://www.meritohurt.pl/artykuly-liturgiczne/naczynia-liturgiczne.html niezaprzeczalnie pełnią ważne funkcje kościelne i celebrują każdy moment odbywającej się eucharystii. Ich ważność podkreślona jest bogactwem materiałów, z jakich są wykonywane, które świadczą o wręcz arystokratycznym charakterze. Mają one także bogatą historię, którą warto poznać, aby jeszcze bardziej docenić ich znaczenie w życiu sakralnym. Znając pochodzenie i znaczenie tych liturgicznych akcesoriów, można być pewnym, że zachowują one tajemnicę kościoła.