Świeca do chrztu- symbol religijny, któremu należy się szacunek

Niektóre dewocjonalia służą nam przez całe życie i nie powinno się ich absolutnie wyrzucać, bo mogą się jeszcze przydać. Poza tym one są sentymentalną pamiątką i stanowią żywy dowód na nasze korzenie chrześcijańskie.

Do czego może przydać się świeca na chrzest?

A choćby podczas Pierwszej Komunii Świętej, gdzie zostaje odnowiona więź między dzieckiem a Chrystusem. Obecność świecy chrzcielnej w tym momencie jest jak najbardziej wskazana. Oczywiście, jeśli nadal nadaje się do pokazywania i normalnego użytku.

Świecy można użyć także podczas Bierzmowania, jednak mało, kto się na to decyduje, gdyż nie ma takiego formalnego obowiązku. Zazwyczaj świeca do chrztu leży gdzieś w odmętach szuflady i czeka na swoją kolej, która prawie nigdy nie następuje.

Dlaczego świeca do chrztu jest używana tak rzadko?

Odpowiedź jest banalna i prozaiczna, ponieważ chrzest z rąk kapłana otrzymuje się tylko raz. I tak samo jest ze świecą do chrztu- ona jest przeważnie przedmiotem jednorazowym. Można jej oczywiście jeszcze użyć, ale prawie nikt o tym nie pamięta. Czasem jest zapomniana, bo zastąpi ją inna nowsza świeca.

Człowiek ma tendencję zastępowania starych rzeczy nowymi i świeca do chrztu jest taką niezamierzaną ofiarą. Bywa nawet, że ląduje na śmietniku, bo przestaje być dla rodzica i dziecka atrakcyjna wizualnie. Jej nowsza wersja wygląda niczym z magazynu o modzie i wysłużona świeca do chrztu nie jest w stanie z nią konkurować.