Świeca paschalna- jej znaczenie i symbolika

Wielka Sobota to dla katolików radosny i bardzo ważny czas. Uroczystości religijne zaczynają się zaraz po zachodzie słońca. Kapłan wychodzi na zewnątrz i święci ogień. Następnie zapala świecę paschalną, robi na niej znak krzyża, po czym zanosi ją do kościoła. Tam, ustawiona obok ambony, czy też prezbiterium, będzie towarzyszyła wiernym przez cały okres Wielkanocny. Wierni przynoszą ze sobą świece z domu, i podczas obrzędów zapalają je, przekazując sobie wzajemnie światło i dobre wieści o zmartwychwstaniu Chrystusa. na koniec zostaje odśpiewana uroczysta pieśń.

Jak wygląda i co symbolizuje świeca paschalna?

Świeca paschalna odlewana jest, najlepiej odręcznie, z wosku pszczelego. Jest ona duża i znajdują się na niej różne symbole. Pierwszy z nich, ogień, symbolizuje światło i drogę przebytą przez Izraelitów przez pustynię. Krzyż umieszczony na świecy przypomina o męce i śmierci Chrystusa. Rok napisany na Paschale przypomina wiernym, że Jezus jest zawsze z nami. Litery greckie, alfa i omega, oznaczają początek i koniec, czyli Chrystusa.
Pięć czerwonych gwoździ przypomina o ranach jakie zadano Chrystusowi.

Co się dzieje z Paschałem po Wielkanocy?

Po okresie Wielkanocy świece paschalna przenosi się do miejsca, w którym jest chrzcielnica. Od niej, w czasie chrztu, odpala się świece i symbolizuje ona narodziny nowego członka Królestwa Bożego. Paschał zapal się również w trakcie mszy pogrzebowej i ustawia się ją obok trumny.