Dlaczego warto podarować komuś ryngraf?

Gdy przychodzi czas chrzcin czy Pierwszej Komunii Świętej własnego dziecka, chrześniaka lub siostrzenicy, trzeba zastanowić się nad prezentem. Jednym z częściej wybieranych podarunków jest ryngraf srebrny. Dlaczego ten rodzaj medalionu może mieć szczególną wartość?

Ryngraf – co to właściwie jest?

Sama nazwa tego przedmiotu nie jest znana wszystkim osobom, które miały z nim styczność. Czasem określa się go po prostu mianem medalionu czy blaszki. Ryngrafy mają na ogół formę tarczy – niegdyś rzeczywiście były swoistą tarczą, którą rycerze nosili na piersi w celach ochronnych i stanowiły część zbroi.

Taki medalion zazwyczaj przedstawia motywy maryjne albo wizerunki świętych, ponadto do dziś można trafić na ryngrafy patriotyczne. Z okazji chrztu lub Pierwszej Komunii Świętej ofiarowuje się ryngrafy z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej lub Matki Boskiej Ostrobramskiej. Z kolei medaliony z Matką Boską Karmiącą to dobry prezent na ślub, ponieważ wierni wierzą, że zapewnia ona miłość i dostatek rodzinie.

Z czego je się wykonuje?

Najpopularniejsze są ryngrafy ze srebra, na szczególną okazję warto też pomyśleć o medalionie pozłacanym. Można wybierać spośród ryngrafów o grubej lub cienkiej blaszce – wśród wielu wyjątkowych modeli każdy na pewno znajdzie coś specjalnego. Bardzo interesująco wyglądają na przykład srebrne ryngrafy ze złotym wizerunkiem postaci, ale interesujących opcji jest dużo więcej.