Krzyż od niezwykłego patrona, czyli świętego Franciszka

„Franciszku, odbuduj mój świat” – takie słowa skierował Bóg do młodzieńca, który modlił się przed pewnym szczególnym krzyżem. Dzięki temu młody Franciszek odmienił swoje życie oraz wielu innych ludzi, a krzyż na pamiątkę został nazwany Krzyżem Franciszkańskim.

Kim był św. Franciszek i dlaczego odmienił wielu ludzi?

Jest to szczególna postać znana już dzieciom. To święty, który ukochał sobie przyrodę, zwierzęta oraz wszystkich najbiedniejszych i najbardziej schorowanych i odrzuconych przez społeczeństwo. W życiu kierował się bezinteresowną miłością, a wszystko zaczęło się od niezwykłej odwagi i zaangażowania. Pochodził z bogatej, kupieckiej rodziny, którą stać było na zapewnienie dziecku wykształcenia oraz podróży. Jednak młody Franciszek sprzeciwił się rodzicom i nie przejął po nich rodzinnego interesu, a z czasem cały majątek rozdał ubogim. Został żebrakiem, ale żebrał również po to, aby oddać jeszcze biedniejszym. Dlatego jest symbolem niezwykłej odwagi, zaangażowania i bezinteresownej miłości. Dzięki temu znalazł wielu naśladowców.

Krzyż Franciszkański – niezwykła pamiątka z okazji bierzmowania

Ma on nietypowy kształt, ponieważ namalowany jest na nim ukrzyżowany Jezus oraz 33 inne postacie. Wśród nich znajduje się między innymi Maryja, Maria Magdalena i Jan Apostoł. Dzięki temu ma on niezwykły wymiar symboliczny, a poprzez niezwykłą postać św. Franciszka jest wyjątkową pamiątką z okazji bierzmowania. Obecnie krzyż znajduje się w Bazylice Św. Klary w Asyżu. https://www.meritohurt.pl/krzyze/krzyze-sw-franciszka.html