Klęcznik i jego podstawowe przeznaczenie

Klęcznik to bardzo prosty a zarazem bardzo funkcjonalny mebel, który można spotkać w każdym kościele. Klęcznik znany był już za czasów Chrystusa i używany był w ówczesnych świątyniach w celach modlitewnych. Od tego czasu mebel ten nie ewoluował zbyt mocno, jednak żaden chrześcijanin nie wyobraża sobie modlitwy bez niego.

Klęcznik do modlitwy i jego podstawowe funkcje

typowy klęcznik który można spotkać w każdym kościeleKlęcznik jest bardzo prostym i zarazem skromnym meblem, jednak dla niektórych jest to mebel najważniejsze. Jego głównym zadaniem jest pomoc schorowanym chrześcijanom w skupieniu się na tym, co dla nich jest najważniejsze – na modlitwie. Bez zbędnego przepychu, ładny i prosty mebel, który ma pomóc parafianom w zachowaniu odpowiedniej oraz możliwie najwygodniejsze postawy podczas modlitwy. Miękki oraz lekko ukośnie skierowany podkolannik wraz z dobranym na odpowiedniej wysokości podłokietnikiem na nie tyle zapewnić komfort w trakcie mszy, ale pomóc w zachowaniu odpowiedniej postawy w taki sposób, by modlący się nie doznawał zmęczenia fizycznego, co może w znacznym stopniu rozproszyć jego uwagę uwagę i odciągnąć myśli od modlitwy.

Rodzaje klęczników

W kościołach można spotkać różne rodzaje klęczników wykonane z różnego rodzaju materiałów. Te starsze, umieszczone w wielkich bazylikach są zazwyczaj ręcznie robione oraz bogato zdobione ciekawymi, kwiatowymi ornamentami lub podobiznami świętych.

Klęcznik może być wyposażony w dodatkową, zespoloną z klęcznikiem właściwym siedzisko-ławeczkę, która może być dodatkowo obita materiałem dla komfortu i wygody modlącego. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób starszych i schorowanych, które bez problemu mogą zmienić pozycję w trakcie modlitwy dając jednocześnie odprężenie ciału oraz tworząc dogodne warunki do skupienia się na modlitwie, kazaniu, czy święceniu. Istnieją również modele bez ławeczki