kościelna gromnica

Gromnice w kościele katolickim

Gromnica to tradycyjna woskowa świeca, która odgrywa olbrzymią rolę w Kościele Katolickim. Symbolizuje ona łaskę Jezusa Chrystusa, który powiedział: „Ja jestem światłością świata. Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia” (J 8,12), Z tego powodu paląca się świeca jest niezwykle ważna w liturgii Kościoła Katolickiego.

Gromnica – znaczenie w obrzędowości Kościoła Katolickiego

Po poświęceniu woskowa świeca pełni ważną rolę w obrzędowości Kościoła Katolickiego. Przede wszystkim towarzyszy wierzącemu podczas najważniejszych sakramentów: chrztu świętego i pierwszej komunii. Zapalenie świecy podczas ceremonii chrztu symbolizuje zawierzenie dziecka łasce Jezusa Chrystusa.

Gromnica zapalona podczas chrztu bardzo często stanowi później ważną pamiątkę. Może być powtórnie wykorzystana podczas ceremonii pierwszej komunii świętej, a nawet pojawić się podczas naszego ślubu.

Gromnica w historii

Obecnie gromnice święcone są w Kościele Katolickim w święto Objawienia Pańskiego. Z tego powodu jest ono nazywane również świętem Matki Boskiej Gromnicznej, Kiedyś było to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu Kościoła Katolickiego, dzisiaj coraz mniej osób je obchodzi.

W przeszłości w Polsce zapalanie świecy gromnicznej odgrywało o wiele większą rolę niż ma to miejsce dzisiaj. Zwyczaj święcenia gromnic jest jedną z najstarszych polskich tradycji religijnych. Wywodzi się jeszcze z IX wieku. W przeszłości gromnice towarzyszyły katolikom w codziennym życiu. Nie były jedynie przechowywane jako pamiątka, lecz zapalano je zawsze, gdy chciano szczególnie zdać się na opaczność Jezusa Chrystusa. Świecę zapalano zawsze, gdy zbliżało się niebezpieczeństwo lub kataklizm. Była ona również nieodłącznym elementem pożegnania ze zmarłymi. Dzisiaj rola świec gromniczych nie jest już tak podniosła.